Zwiedzamy Gdańsk – atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć
Gdańsk jest jednym z największych i najstarszych miast Polski uznawanym za najbogatszy zespół zabytkowy „Bałtyckiej Europy”.
Śladami ponad tysiącletniej tradycji są gotyckie, barokowe i renesansowe budowle, a także liczne muzea i pomniki. To jednak nie wszystkie atrakcje Gdańska, gdyż w tętniącym życiem mieście nie brakuje rozrywek dla dzieci i dorosłych, klimatycznych kawiarni i restauracji czy punktów widokowych. Stolica Pomorza położona nad Zatoką Gdańską u ujścia Motławy do Wisły zachwyca także pięknem krajobrazu – piaszczystymi plażami, nadmorskimi wydmami, rozległymi lasami i urokliwymi parkami. Nic dziwnego, że każdego roku tysiące turystów z całego świata za cel podróży obierają właśnie Gdańsk. Co warto zobaczyć, aby odkryć uroki nadbałtyckiego miasta?
Ulica Długa w Gdańsku
23 atrakcje Gdańska z historią w tle
Zwiedzanie najlepiej zacząć od Głównego Miasta skupiającego liczne zabytki, szczególnie przy popularnych trasach turystycznych: Drodze Królewskiej i Długim Pobrzeżu nad Motławą. Wiele obiektów upamiętniających historię pomorskiej stolicy znajduje się również na Starym Mieście. Oto przewodnik po śródmiejskich atrakcjach Gdańska, które z pewnością warto zobaczyć:
1. Brama Wyżynna – bogato zdobiona brama otwierająca Drogę Królewską, która przed laty była głównym wjazdem do miasta.
2. Katownia z Wieżą Więzienną – obronna budowla z XIV wieku zwana Barbakanem, gdzie w przeszłości mieściło się miejskie więzienie z celą śmierci.
3. Wielka Zbrojownia – najokazalszy świecki zabytek Gdańska, w którym mieścił się miejski arsenał. Obecnie na parterze odbywają się wystawy sztuki współczesnej, a wyższe kondygnacje zajmuje Akademia Sztuk Pięknych.
4. Dwór Bractwa św. Jerzego – późnogotycki budynek z czterospadowym dachem zwieńczonym figurą św. Jerzego zabijającego smoka.
5. Złota Brama – arcydzieło renesansu, którego fasady ozdobione są attykami symbolizującymi dążenia mieszczan i główne cnoty obywatelskie.
6. Dom Uphagena – reprezentacyjna kamienica przy ul. Długiej należąca do zamożnej kupieckiej rodziny, która jest udostępniona do zwiedzania.
7. Ratusz Głównego Miasta – gotycko-renesansowa budowla z wieżą widokową i zabytkowych carillonem, będąca siedzibą Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
8. Fontanna Neptuna – najbardziej rozpoznawalny symbol Gdańska i ulubione miejsce na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia.
9. Dwór Artusa – okazały gmach przy Długim Targu z bogato zdobionymi wnętrzami, będący niegdyś miejscem spotkań zamożnego mieszczaństwa.
10. Zielona Brama – piękna brama wodna zamykająca Drogę Królewską i prowadząca nad Motławę.
Długie Pobrzeże, Żuraw
11. Długie Pobrzeże – przy którym znajduje się najbardziej znany w Europie Żuraw oraz wiele kawiarni i restauracji zlokalizowanych w zabytkowych kamienicach. Deptak wzdłuż Motławy zachwyca za dnia i po zachodzie słońca, gdy rozświetlona architektura ukazuje się z zupełnie innej perspektywy.
12. Ołowianka – wyspa otoczona przez Motławę i Kanał na Stępce, która dawniej miała typowo przemysłowy charakter. Dzisiaj znajduje się tu Polska Filharmonia Bałtycka oraz Narodowe Muzeum Morskie, do którego należy zacumowany na Motławie historyczny statek-muzeum Sołdek. Na wyspę można dostać się nowoczesną zwodzoną kładką.
13. Wyspa Spichrzów – sąsiadująca z Ołowianką wyspa przed laty pełniła funkcję głównego magazynu miasta. Obecnie została odrestaurowana i stała się gastronomicznym oraz rozrywkowym centrum Śródmieścia.
14. Ulica Mariacka – jedna z najbardziej klimatycznych uliczek Gdańska z urokliwymi kamienicami ze zdobnymi przedprożami i rzygaczami w fantazyjnych formach. Tutaj też znajdują się liczne stoiska oferujące bursztynowe wyroby jubilerskie i rzemieślnicze.
15. Bazylika Mariacka – zwana też „Koroną Gdańska” to największa ceglana gotycka świątynia w Europie. Atrakcją jest monumentalna wieża o wysokości ponad 80 metrów, z której po pokonaniu 400 schodów roztacza się imponujący widok na Gdańsk.
16. Muzeum Bursztynu – gdzie znajdują się wystawy opowiadające o bursztynowych skarbach. Smaku dodaje lokalizacja w średniowiecznym Wielkim Młynie nad Kanałem Raduni.
17. Góra Gradowa – niewielkie wzgórze morenowe z XIX-wiecznymi fortyfikacjami i wysokim Krzyżem Millenijnym podświetlanym nocą. Ze wzniesienia można podziwiać panoramę Śródmieścia, natomiast w budynkach dawnego fortu znajduje się interaktywne muzeum nauki Hevelianum.
Gdańsk zapisał się także na kartach współczesnej historii – tu rozpoczęła się II Wojna Światowa i narodziła „Solidarność”, która przyczyniła się do upadku komunizmu w Polsce i Europie Wschodniej. Godne polecenia są miejsca upamiętniające te wydarzenia:
18. Muzeum Poczty Polskiej;
19. Muzeum II Wojny Światowej;
20. Pomnik Poległych Stoczniowców;
21. Stocznia Gdańska;
22. Europejskie Centrum Solidarności;
23. Westerplatte – półwysep w dzielnicy Przeróbka, przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej.
Ulica Mariacka
Co jeszcze warto zobaczyć w Gdańsku?
Poza zabytkowym Śródmieściem warto zwiedzić dzielnicę Oliwa, a zwłaszcza jej „starą” część, która niegdyś była klasztorną wsią opactwa cystersów. Z tym zakonem wiążą się piękne turystyczne atrakcje Gdańska. Jedną z nich jest Park im. Adama Mickiewicza, popularnie nazywany Oliwskim wraz z okazałym Pałacem Opatów. Wizyta w tym miejscu to doskonały pomysł na relaks na łonie natury w rodzinnym gronie. Można tu podziwiać Ogród Botaniczny, Ogród Japoński, Palmiarnię oraz spacerować zadbanymi alejkami wśród buków, fantazyjnie przystrzyżonych krzewów, kolorowych skwerów i stawów, po których pływają łabędzie i dzikie kaczki. Warto zajrzeć też do Groty Szeptów, gdzie niezwykła akustyka dostarczy dzieciom i dorosłym wiele zabawy.
W pobliżu parku mieści się Archikatedra Oliwska – najdłuższy kościół średniowieczny w Polsce zachwycający swoim wystrojem. We wnętrzach bazyliki znajdują się m.in.: 23 bogato zdobione barokowe i rokokowe ołtarze, liczne kaplice, płyty nagrobne, baldachimy i obrazy. Największą atrakcją są słynne organy składające się z 7876 piszczałek udekorowane figurami aniołków grających na różnych instrumentach. Figurki poruszają się podczas gry, a podniosła muzyka rozchodzi się po całym wnętrzu, co sprawia, że koncerty organowe stają się niezapomnianym spektaklem.
Gdańska Oliwa oferuje dużo więcej miejsc wartych odkrycia. Wśród nich jest Dom Zarazy, czyli dawna brama główna oliwskiego klasztoru i siedziba wójta, gdzie podczas zarazy panującej w 1709 r. urządzono kwarantannę dla mieszkańców. Obecnie organizowane są tam różne wydarzenia artystyczne. Można wejść też na Wieżę Widokową na szczycie Wzgórza Pachołek, skąd widać całą panoramę Gdańska oraz sąsiednie miasto Sopot. Nieco niżej, w głębi lasu, znajduje się Góra Kościuszki z pomnikiem Bitwy pod Oliwą. Z dziećmi warto wybrać się również do oliwskiego ZOO, a podczas rodzinnych spacerów poszukać Lwów Gdańskich, które są rozsiane po całym mieście.
Pobyt w Gdańsku nie będzie kompletny bez odwiedzenia pięknych piaszczystych plaż. Najbardziej popularne są te w Jelitkowie, Brzeźnie i na Stogach, na których nie brakuje rozrywek, takich jak: zjeżdżalnie i place zabaw dla dzieci, boiska do gry w siatkówkę czy wypożyczalnie sprzętu wodnego. Każda z plaż dysponuje parkingami, przebieralniami i toaletami, a nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy. Działają na nich też restauracje, lodziarnie i inne punkty gastronomiczne. Poszukującym ciszy i spokoju można natomiast polecić Wyspę Sobieszewską, gdzie poza szeroką plażą o długości ponad 11 kilometrów, znajdują się także rezerwaty przyrody, np. Ptasi Raj oraz leśne trasy spacerowe i rowerowe.
Dzielnica Oliwa widok z Pachołka
Dlaczego warto odwiedzić Gdańsk?
Stolica Pomorza obfituje w atrakcje i nie sposób wymienić wszystkiego, co warto zobaczyć. Gdańsk bez wątpienia należy do najpiękniejszych polskich miast, do którego wraca się z przyjemnością. Magnesem na turystów są także liczne wydarzenia kulturalne i imprezy plenerowe. Latem odbywają się tu m.in.: Jarmark Świętego Dominika, Festiwal Teatrów Ulicznych FETA, Festiwal Szekspirowski i Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Przez cały rok nie brakuje różnego rodzaju targów, koncertów i festiwali muzycznych, przedstawień teatralnych i operowych oraz wystaw sztuki klasycznej i współczesnej.
Gdańskiem można się delektować także dosłownie w licznych restauracjach serwujących dania ze wszystkich stron świata. Większość znajduje się w Śródmieściu, zatem podczas zwiedzania warto zatrzymać się na ucztę dla ciała w jednej z nich. Typowo polską kuchnię oferują renomowane restauracje: Kubicki, Motlava czy Chmielna by Grzegorz Labuda. Sezonowe potrawy z lokalnych składników podaje też przytulny lokal z winiarnią Literacka Restaurant&Wine Bar. Doskonałe dania rybne serwuje Restauracja Rybakówka i Zafishowani, natomiast najlepsze pierogi można zjeść w Pierogarni Mandu. W Gdańsku nie brakuje też miejsc, gdzie można poczuć się jak na śródziemnomorskim wybrzeżu. Prawdziwie włoskie smaki znajdziemy w Ristorante I Pazzi, Grazie Mille Ristorante oraz pizzeriach Ostro i Piu Vicino. Natomiast na wyśmienitą kawę i desery zapraszają klimatyczne kawiarnie: Retro, PiKawa, Drukarnia czy W Starym Kadrze. Obowiązkowym punktem na kulinarnej mapie Gdańska jest lodziarnia Miś, która od 50 lat przygotowuje pyszne lody w tradycyjnych i autorskich smakach.
Jak na turystyczne miasto przystało, pomorska stolica oferuje bogatą bazę noclegową od prywatnych apartamentów, poprzez schroniska, hostele i pensjonaty po ekskluzywne hotele. Każdy zatem znajdzie zakwaterowanie w odpowiednim standardzie i cenie. Atutem jest też dogodna lokalizacja – do Gdańska można dojechać samochodem i pociągiem, przylecieć samolotem lub dostać się drogą morską. Po mieście zaś łatwo przemieszczać się autobusami, tramwajami czy kolejką SKM. A z podróży warto przywieźć ze sobą nietuzinkowe pamiątki jak biżuteria lub wyroby rzemieślnicze z bursztynu. Wytrawnych smakoszy zachwycą kulinarne wizytówki Gdańska: tradycyjny ziołowo-korzenny likier Goldwasser, kawa z bursztynem Amber Coffee czy słodycze z Zakładów Przemysłu Cukierniczego „Bałtyk” w opakowaniach ilustrujących historię miasta.
Może chcesz się dowiedzieć więcej?
Sardynia: naturalny raj na ziemi
Zapraszamy na pasjonującą, pachnącą winem i lokalnymi przysmakami rozmowę z Gosią Łastowską, przewodniczką po Sardynii i Korsyce, współwłaścicielką...
80. rocznica bitwy pod Monte Cassino
W tym roku przypada 80. rocznica bitwy pod Monte Cassino, w której tysiące polskich żołnierzy oddało życie za wyzwolenie Europy spod władzy III...
Święto Sant’Efisio – najpiękniejsze na Sardynii
Święto Sant'Efisio, które obchodzone jest w Cagliari na początku maja, jest bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem w stolicy Sardynii, a nawet na...