Ostrów Tumski 

Wrocław – spacerem po najciekawszych miejscach

utworzone przez

Wrocław to jedno z najbardziej klimatycznych polskich miast. Mimo zniszczeń wojennych zachowały się w nim liczne zabytki, wiele budowli zostało też odrestaurowanych, więc perełek architektonicznych, kryjących niezwykłe historie jest tu naprawdę sporo. Zapraszamy na spacer po najpiękniejszych miejscach we Wrocławiu – tych „obowiązkowych” i tych nieoczywistych.

Najstarszą częścią Wrocławia jest Ostrów Tumski, na którym w 985 roku Mieszko I wybudował jeden z pierwszych polskich grodów. To właśnie tu można znaleźć takie wyjątkowe zabytki jak pochodzący z pierwszej połowy XIII w. późnoromański kościół Św. Idziego, połączony arkadą z cegieł z szesnastowieczną kapitułą. To połączenie nazywane jest „Bramą Kluskową” – jest na niej bowiem wystający element, przypominający kluskę.

Wiąże się z nią legenda o Agnieszce, przygotowującej najsmaczniejsze kluski śląskie, które bardzo ukochał sobie jej mąż. Po jej śmierci biedak nic nie jadł, aż pewnego razu żona ukazała mu się we śnie i obiecała przygotowywać mu garnek pełen klusek, pod jednym tylko warunkiem – że ostatnią mąż zostawi na dnie. Mężczyzna oczywiście nie mógł się powstrzymać przed zjedzeniem tej ostatniej, która jednak łatwo się nie dała – wyskoczyła z garnka, przysiadła na bramie i tam skamieniała.

Latarnia gazowa

W znajdującym się w budynku kapituły muzeum jest pewien wyjątkowy eksponat, ciekawostka dla fanów lingwistyki – księga henrykowska, a w niej zapisane zdanie „Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj” – uważane za pierwsze spisane w języku polskim.

Na Ostrowie Tumskim znajdziemy też archikatedrę św. Jana Chrzciciela – pierwszą gotycką na ziemiach polskich, choć obecnie widać w niej ślady barokowych i współczesnych przebudowań. Na wieży katedry znajduje się punkt widokowy, bilety można kupić przy wejściu. W tej części miasta naprawdę można poczuć, jakby zatrzymał się czas – szczególnie jeśli zdarzy nam się spotkać ubranego w czarny cylinder i pelerynę latarnika. Codziennie o zachodzie słońca odpala 98 gazowych latarni rozsianych po Ostrowie, a o wschodzie słońca – gasi je.

Z klimatem Ostrowa Tumskiego kontrastują nowoczesne  wyspy: Piasek, Bielarska czy Słodowa – popularne miejsce spotkań, spacerów, koncertów oraz najbardziej rozrywkowa wyspa Tamka. Wyspę Piasek łączy z Ostrowem most Tumski, kiedyś nazywany też mostem zakochanych. Ale uwaga! Po jego remoncie pary nie mogą wieszać już na nim kłódek symbolizujących ich miłość – grozi za to mandat! Ta tradycja ma swoją kontynuację na specjalnie do tego wyznaczonych miejscach na odchodzącym od mostu bulwarze Włostowica.

Wnętrze Ratusza miejskiego we Wrocławiu

Po drugiej stronie Odry punktem obowiązkowym jest Rynek. Jest miejscem klimatycznych jarmarków (świętojańskiego w maju-czerwcu czy bożonarodzeniowego w listopadzie-grudniu), skupiskiem architektonicznych perełek, miejscem spotkań – choćby w kultowych kawiarniach – Tajnych Kompletach czy Literatce.

Granice Rynku zostały wytyczone w XIII wieku, już wtedy jako najważniejsze miejsce targowe w mieście. Handel kwitł także na przylegającym do Rynku Placu Solnym oraz niedalekim Nowym Targu. Nic dziwnego – we Wrocławiu krzyżowały się dwa ważne szlaki handlowe: Via Reggia – prowadzący z Hiszpanii do Rosji i Szlak bursztynowy – ciągnący się między krajami basenu Morza Śródziemnego i Morza Bałtyckiego.

Chociaż powierzchnia Rynku wynosi aż 40 tys. metrów kwadratowych, nie jest wcale największym w Polsce, a dopiero piątym w kolejności! Znajduje się przy nim około 60 przepięknych, kolorowych kamienic, a w centrum – gotycki Stary Ratusz, budowany od końca XIII w. aż po wiek XVI. W jego podziemiach działa Piwnica Świdnicka, jeden z najstarszych lokali gatronomicznych w Europie, w którym gościły niegdyś takie sławy jak Johann Wolfgang Goethe czy Fryderyk Chopin.

Krasnal z gitarą

Rynek z góry można zobaczyć z wieży znajdującej się nieopodal katedry św. Marii Magdaleny. Kładka łącząca jej wieże nazywana jest „Mostkiem Pokutnic” – jak mawiają legendy – trafiały tam kobiety, które wolały zabawę od statecznego życia małżeńskiego, a takie często utożsamiano z czarownicami, stąd inna nazwa kładki – „Mostek Czarownic”. Po pokonaniu 247 schodów, można oglądać Wrocław z wysokości 45 metrów i jest to jeden z najciekawszych punktów widokowych, czynny przez cały rok. Od kwietnia do października, Rynek z lotu ptaka można oglądać też z wieży widokowej kościoła garnizonowego pod wezwaniem Św. Elżbiety.

 W Wrocławiu nie brakuje też ciekawych przykładów architektury modernistycznej, a najbardziej reprezentatywnym jest Hala Stulecia, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Częścią kompleksu jest także Pawilon Czterech Kopuł, mieszczący Muzeum Sztuki Współczesnej – oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Pergola, składająca się z 750 kolumn pokrytych winoroślami. Otaczają one fontannę multimedialną – warto zobaczyć jej pokaz szczególnie po zmroku! W pobliżu Pergoli znajduje się także ciekawy Ogród Japoński. Ogród jest częścią Parku Szczytnickiego, największego na Dolnym Śląsku.

Uniwersytet Wrocławski nocą

Wartą odwiedzenia jest też Panorama Racławicka – największy w Polsce obraz o długości 114 metrów i wysokości 15 metrów, stworzony przez lwowskich Jana Stykę i Wojciecha Kossaka oraz ich licznych współpracowników. Artyści przygotowywali się długo do jego wykonania, konsultowali się z historykami czy znawcami wojskowości, wybrali się nawet na wizję lokalną pod Racławice – by jak najlepiej przedstawić moment zwycięstwa wojsk polskich pod dowództwem Kościuszki nad Rosjanami.

Podczas spacerów po Wrocławiu zwróćcie uwagę na pojawiające się na każdym kroku Krasnale. Jest ich prawie 400, ale ich liczba się zmienia – każdy właściciel terenu może zaprosić do siebie takiego skrzata, wykonać go i dodać do oficjalnej mapy.

Każdy jest inny, każdy swoim wyglądem nawiązuje do historii lub teraźniejszości danego miejsca – mogą być ciekawymi przewodnikami!

Może chcesz się dowiedzieć więcej?