Winnice i degustacja wina w okolicach Cagliari.

utworzone przez

Jedną z ulubionych atrakcji dla mieszkańców Sardynii oraz dla turystów jest niewątpliwie degustacja lokalnych win, bardzo dobrej jakości, importowanych do wielu krajów.
Do winnic położonych blisko Cagliari należą winnica Argiolas (Cantina Argiolas https://argiolas.it/) oraz winnica w Dolianova (Cantine di Dolianova https://www.cantinedidolianova.it/), znajdujace sie niecałe 20 km od Cagliari. Do obu można zatem dojechać stamtąd w pół godziny, obie winnice posiadają prywatny parking dla gości.

Zwiedzanie winnicy Argiolas, istniejącej od lat 30-tych XX wieku, połączone z degustacją win, trwa około półtorej godziny. Sa dwie opcje degustacji: pierwsza kosztuje 30 euro od osoby i w tej cenie można spróbować 4 win, do których podawane jest lokalne pieczywo, sery i wędliny. Druga opcja, dla osób niepijących lub mało pijących, kosztuje 10 euro, i w cenie tej podawany jest sok owocowy lub 1 kieliszek wina, lokalne pieczywo, sery i wędliny (to bardzo dobre rozwiązanie dla dzieci młodzieży, lub dla osób prowadzących samochód). W Argiolas można spróbować  takich win jak na przykład S’Elegas, Serra Lori czy Merì. Wizyty odbywają się też w języku angielskim.

Niektóre z czerwonych win sardyńskich

Winnica w Dolianova to największa winnica na Sardynii. Sprzedaje około 4 milionów butelek wina rocznie, eksportowanych na cały świat. Produkuje najbardziej typowe sardyńskie wina, takie jak Cannonau, Monica, Nuragus, Moscato i Vermentino. Winnicę można zwiedzać od poniedziałku do soboty o godz. 10.00 i od poniedziałku do piątku o godz. 15.30. Proponowane są dwa rodzaje degustacji połączonej ze zwiedzaniem: degustacja TOP (25 euro) i degustacja GIOIELLI (20 euro).

Wina białe z Sardynii

W ramach degustacji TOP  można spróbować 3 kieliszków wina, które wybiera się spośród win: Terresicci, rosso Isola dei Nuraghi igt; Montesicci, Nasco di Cagliari doc; Falconaro, rosso Isola dei Nuraghi igt; Blasio, Cannonau di Sardegna doc riserva; Passito i Moscato di Sardegna doc.

W ramach degustacji GIOIELLI można spróbować 3 kieliszków wina z serii HORECA: Perlas, Nuragus di Cagliari doc; Prendas, Vermentino di Sardegna doc; Rosada, Cannonau di Sardegna doc rosato; Arenada, Monica di Sardegna doc; Anzenas, Cannonau di Sardegna doc.
W obu ofertach wina podawane są z lokalnym pieczywem, serami i wędlinami. Wizyty odbywają się też w języku angielskim.

Wini z winnicy Mesa 

Prestiżową winnicą na południu Sardynii jest także winnica Colline del Vento w Villasimius https://www.collinedelvento.it/ , znajdująca się ok. 60 km od Cagliari.

Do innych cenionych winnic na południowej Sardynii, które można zwiedzić, należą również:
– winnica Audarya https://www.audarya.it/ (22 km od Cagliari)
– winnica Olianas https://olianas.it/  (60 km od Cagliari)
– winnica Castiadas http://www.cantinacastiadas.com/ (55 km od Cagliari)
– winnica Mesa https://www.cantinamesa.com/it-IT ( 76 km od Cagliari)

Na całej Sardynii jest ich oczywiście więcej. Każda z winnic ma odmienną atmosferę, wszystkie położone są w pięknych miejscach, a osoby tam pracujące są bardzo gościnne (a wina pyszne!).

Może chcesz się dowiedzieć więcej?