Tradycje Świąt Wielkanocnych na Sardynii.

utworzone przez

Wielkanoc na Sardynii (la Pasca Manna) jest świętem kościelnym, obchodzonym w szczególny sposób. Łączy ono w sobie zarówno rytuały chrześcijańskie jak i pogańskie z domieszką rytuałów hiszpańskich.

W stolicy wyspy – Cagliari – obchody rozpoczynają się już w piątek przed Niedzielą Palmową od procesji nazywanej „Processione dei Misteri”, zorganizowanej przez lokalne bractwa i kończącymi się w Niedzielę Wielkanocną symbolicznym spotkaniem dwóch figur.

W tym czasie dwie grupy ludzi wyruszają z dwóch odległych punktów miasta. Jedna grupa niesie figurkę Matki Boskiej a druga zaś figurkę Chrystusa. Idą one w kierunku ustalonego miejsca, zazwyczaj do jednego z kościołów. Tam dochodzi do Spotkania Matki i Syna. Ostatni etap procesji jest wspólny i uwieńczony jest uroczystą Mszą.

Wpływy starożytne widoczne są w te święta w większości kościołów na wyspie, gdzie można podziwiać ołtarze przystrojone antycznymi wazonami „Su Nenniri”, które są symbolem Zmartwychwstania w kulcie pogańskim do Boga Adonisa.

Podczas całego Wielkiego Tygodnia w większych i mniejszych miejscowościach na Sardynii można wziąć udział w różnych procesjach.
Najbardziej znane z nich to „Lunissanti” w Castelsardo czy „De las Domas” w Alghero, gdzie w przeszłości kobiety biorące udział w procesji, ubrane były na czarno i niosły figurkę Matki Boskiej.

Większość uroczystości odbywa się wieczorem. Wierni – ustrojeni zazwyczaj w regionalne stroje sardyńskie – idą z zapalonymi świecami, śpiewając tradycyjne pieśni.

Udział w tych obrządkach może być dla niektórych bardzo głębokim i sugestywnym przeżyciem – a zwłaszcza dla turystów, którzy odwiedzają Sardynię w tym czasie pierwszy raz.

Podczas tych Świąt nie może również zabraknąć typowych dla tej wyspy, wielkanocnych słodkości o niepowtarzalnym smaku i przygotowanych ze świeżych, lokalnych produktów.

Najbardziej znane z nich to „le pardule”, „le pabassine”, „i mustazzoli”, „gli amaretti, „il torrone” czy „le casadine”. Wszystkie są zrobione według prastarych i sprawdzonych przepisów.

Ważnym elementem kuchni sardyńskiej jest również tradycyjny chleb Wielkanocny „Su Coccoi De Pasca”, z jajkami ugotowanymi na twardo w środku. Może on być zrobiony zarówno na słono jak i na słodko. W przeszłości obdarowywano nim dzieci.

W dzisiejszych czasach został on wyparły przez czekoladowe jajka z niespodzianką. Takie jajka mogą mieć różne rozmiary – od średnich po ogromne, Można je kupić we włoskich sklepach już kilka tygodni przed Świętami Wielkanocnymi.

Jajkami obdarowywane są nie tylko dzieci, ale też dorośli. Najmłodsi mogą wybierać je sobie w opakowaniach z ulubionymi bohaterami zabaw, bajek i filmów (na przykład ze Świnką Peppą, lalkami LOL czy Pokemonami), w których znajdują niespodzianki z nimi związane.

Dorośli chętnie obdarowywują się czekoladowymi niespodziankami ulubionych marek czekolady, takich jak Baci Perugina czy Ferrero Rocher. Można w nich znaleźć najróżniejsze prezenty, takie jak bilet do kina czy nawet drobna biżuteria. Na wielbicieli piłki nożnej, których we Włoszech nie brakuje, czekają jajka ulubionych drużyn piłkarskich, ze sportowymi gadżetami w środku. Jak widać, w czasie Świąt Wielkanocnych we włoskich domach czekolady nie brakuje!

W Niedzielę Wielkanocną (Pasqua) we włoskich domach odbywa się uroczysty, rodzinny obiad, na którym często podaje się baraninę.

Z kolei Poniedziałek Wielkanocny, zwany Pasquetta, spędza się zazwyczaj z przyjaciółmi, często na wycieczce, pikniku lub na wielodaniowym obiedzie w restauracji.

Buona Pasqua a Tutti!

Może chcesz się dowiedzieć więcej?