Szkolnictwo we Włoszech – jak się w nim odnaleźć?

utworzone przez

Zdarza się, że polskie lub mieszane rodziny przenoszą się do Włoch z dziećmi. Wtedy nierzadko muszą zapisać swoje pociechy do włoskiego przedszkola lub szkoły. System szkolnictwa w Italii jest nieco inny niż w Polsce. Do szkoły podstawowej idą dzieci w wieku 6 a nawet już w wieku 5 lat, jeśli dziecko urodzone jest przed 30 kwietnia – wtedy może zacząć szkołę rok wcześniej.

We Włoszech dzieci przyjmowane są do:

żłobka, wiek: 0-3 lata: (asilo nido)

przedszkola, wiek: 3-5 lat, 3 letnie (scuola materna / scuola dell’infanzia)

szkoły podstawowej, wiek: 6-10 lat, 5 letnia (scuola elementare)

szkoły średniej, wiek: 11-13 lat, 3 letnia (scuola media)

liceum/technikum, wiek: 14-18 lat, 5 letnie (liceo/ istituto tecnico)

Aby zapisać dziecko do szkoły państwowej, trzeba być zameldowanym we Włoszech i posiadać włoski kod fiskalny („codice fiscale”).

W szkołach państwowych nie ma specjalnych klas dla dzieci słabo znających włoski lub nieznających tego języka, jednak są one wspierane i mają indywidualny program nauczania. We Włoszech dzieci te nazywane są “Neoarrivati In Italia” (NAI) – nowo przybyli do Włoch.

Przez pierwszy okres pobytu należą do grupy dzieci nazywanej “Bisogni Educativi Speciali” (BES) – ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Dzieci, które przyjechały z innego kraju, można więc zapisać do szkoły państwowej, do klasy odpowiedniej wiekowo.
Więcej na informacji na ten temat można znaleźć na stronie: https://www.soloformazione.it/blog/alunni-stranieri-nai-e-bes-le-metodologie-didattiche-piu-efficaci

Jeśli dzieci znają choć trochę język angielski, to alternatywnym rozwiązaniem może być włosko-angielska szkoła prywatna.
W Cagliari jest kilka takich szkoł:

Wyżej wymienione szkoły dysponują żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi oraz średnimi pod jednym dachem.
Czesne w szkołach wynosi między 200 a 500 euro na miesiąc – w zależności od spędzonych tam godzin. Dziecko może chodzić do szkoły tylko przed południem, ale może też jeść tam obiad i zostawać po południu, biorąc udział w zajęciach dodatkowych i wspólnym odrabianiu lekcji.

W Sassari jest dwujęzyczny żłobek „Nido Bilingue Tata Matilda” dla dzieci od 3 miesięcy do 3 lat.

Jeśli chodzi o szkoły językowe, to paleta kursów intensywnych języka włoskiego dla dzieci jest niestety bardzo ograniczona. Do szkół, które taką ofertę mają należy np. szkoła „One World” w Cagliari. Organizuje ona kursy włoskiego dla obcokrajowców dla różnych grup wiekowych, stacjonarne i online (https://oneworlditaliano.it/). Tu jest też możliwość wykupienia lekcji indywidualnych. Oto cennik: https://oneworlditaliano.it/it/date-e-prezzi/prezzi-corsi/

Drugą znaną szkołą językową z siedzibami w Olbii, Porto Cervo i Tempio Pausania jest International School Sardinia (https://internationalschoolsardinia.it/). Również tam są organizowane kursy języka włoskiego dla obcokrajowców, stacjonarne oraz online.

Wychodząc z pomocną ręką nasze Stowarzyszenie Kultury Polsko-Sardyńskiej oferuje również lekcje prywatne języka włoskiego dla dzieci i dorosłych, stacjonarnie lub online. Dla naszych członków przygotowaliśmy oczywiście ceny promocyjne.

 

Może chcesz się dowiedzieć więcej?