
Su Nuraxi, niepowtarzalna wioska w Barumini.
Odwiedzając środkowo-południową Sardynię warto spędzić kilka godzin w wiosce Su Nuraxi w Barumini, gdzie znajduje się najlepiej zachowany kompleks nuragów, sięgający XV w. p.n.e. Mają one zatem ponad 3 tysiące lat! Wioska ta została odkryta w latach 50-tych ubiegłego wieku przez archeologa Giovanniego Lilliu.
Sardyńskie nuragi (po włosku: nuraghi) to jedna z największych zagadek wyspy. Są to niewielkie, okrągłe kamienne wieże, stanowiące jeden z najciekawszych i najbardziej oryginalnych elementów krajobrazu Sardynii.
Archeologowie od lat prowadzą nad nimi badania, ale wciąż nie jest do końca pewne, jaka była funkcja nuragów. Niemal na pewno pełniły funkcję obronną, ale nie wiadomo, czy wyłącznie. Wokół nich budowane były domy, nuragi stanowiły więc prawdopodobnie centrum wioski – badacze twierdzą, że tam najczęściej spotykali się mieszkańcy wioski w celach rozrywkowych i towarzyskich.
Jednak mogły też być miejscami kultu, wskazują na to znalezione tam przedmioty. Nie ma też wątpliwości, że górne piętra nuragów pełniły funkcję magazynów oraz spichlerzy, znaleziono tam bowiem resztki jedzenia oraz wykonane z brązu przedmioty kuchenne. Z górnej części nuragów obserwowano też prawdopodobnie pola uprawne i stada zwierząt.

Wioska Su Nuraxi Barumini
Kompleks nuragów w Barumini, największy na wyspie, znajduje się na obszarze zwanym Marmilla, w środkowej-południowej części Sardynii, zwanej Medio Campidano.
Jest jednym z 58 włoskich obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Według UNESCO wioska Su Nuraxi, które obejmuje najlepiej zachowane okazy wszystkich sardyńskich nuragów, jest ważnym świadectwem tego, jak społeczność prehistoryczna była w stanie wykorzystać materiały i techniki budowlane tamtych czasów w pomysłowy i innowacyjny sposób.
Wioska Barumini opowiada historię cywilizacji, która zamieszkiwała ten obszar przez bardzo długi czas, od epoki brązu do trzeciego wieku.

Wnętrze nuragha
Jak dojechać do Barumini:
Dojazd samochodem: jadąc SS 131, kilka kilometrów za Sanluri znajduje się wiadukt, który umożliwia wjazd na skrzyżowanie prowadzące do SS 197 w kierunku Villamar. Należy przejechać przez Villamar i Las Plassas i dotrzeć do centrum Barumini; z centrum miasta należy skręcić w lewo i jechać SP 44 w kierunku Tuili. Po przejechaniu jednego kilometra teren archeologiczny jest widoczny po lewej stronie.
Dojazd autobusem z Cagliari: do Barumini można dojechać autobusem 501 lub 436 z dworca ARST przy piazza Matteotti; czas dojazdu ok. 1,5 godziny; koszt biletu w jedna stronę 4,90 euro.
(Autobus dojeżdża do miejscowości Barumini, do wioski trzeba dojść pieszo ok. 1 km).
Adres: viale Su Nuraxi, s.n.c. – SP 44 km 0,55 – 09021 Barumini
Tel. +39 070 9368128
Godziny otwarcia:
listopad-luty
pon-niedz 09:00-17:00
marzec
pon-niedz 09:00-17:30
kwiecień, wrzesień
pon-niedz 09:00-19:30
maj-czerwiec, sierpień
pon-niedz 09:00-20:00
lipiec
pon-niedz 09:00-20:30
Cena biletów:
dorośli: 15 euro
młodzież 13-17: lat 12 euro
dzieci 7-12 lat: 9 euro
dzieci do 6 roku życia: gratis.
Strona internetowa: www.fondazionebarumini.it/it/area-archelogica-su-nuraxi
Może chcesz się dowiedzieć więcej?
Sardynia, wyspa magiczna… wywiad z Renatą Suchodolską
Sardynia, wyspa magiczna… Zapach słońcem spalonych płaskowyżów, olejków eterycznych unoszących się z listowia makii śródziemnomorskiej w dygoczącym...
L’autunno polacco d’oro. Scoprite gli angoli della Polonia che vi incanteranno.
Non lasciatevi ingannare dal pensiero della fine dell'estate! Per molti le vacanze estive finiscono ad agosto. Ma questo vale anche per noi sardi?...
Złota polska jesień. Odkryj zakątki Polski, które Cię zachwycą.
Nie daj się zwieść myśli o końcu lata! Dla wielu wakacje kończą się w sierpniu. Ale czy to dotyczy nas, mieszkańców Sardynii? Nie zależnie czy...