Polacy z Sardynii zaangażowani w pomoc dla Ukrainy.

utworzone przez

Przerażająca wojna, która toczy się na Ukrainie od 24 lutego, wpływa na życie nas wszystkich. W Polsce, gdzie znajduje się obecnie ogromna ilość uchodźców ukraińskich (ponad 2 miliony!), w pomoc zaangażowało się bardzo wielu ludzi, zwłaszcza w większych miastach. Dużo osób dostarcza choćby kanapki na dworzec lub wspomaga finansowo zbiórki, przywozi do punktów zbiórek ubrania i najpotrzebniejsze rzeczy codziennego użytku. Niektórzy goszczą u siebie całe ukraińskie rodziny, lub pomagają im w zorganizowaniu sobie życia w Polsce.

Uchodźcy docierają również na Sardynię i także tutaj organizowana jest pomoc na większą skalę. W wielu szkołach zorganizowano zbiórki ubrań i zabawek. 8 marca do Olbii dotarł autokar z grupą uchodźców, wśród których było wiele dzieci. W Cagliari jest teraz kilka punktów, gdzie można dostarczyć ubrania, lekarstwa i żywność. Część rzeczy zawożona jest na Ukrainę lub do Polski, organizują to między innymi ukraińskie rodziny, które tutaj mieszkają od lat. Kilka dni temu do Cagliari przyjechała grupa dzieci z ukraińskich domów dziecka i obecnie mieszkają u sióstr zakonnych. Z pomocą wolontariuszy można dostarczyć im na przykład żywność (gdy zadzwoniliśmy, okazało się, że potrzebują głównie produktów na śniadania dla dzieci, ale to się pewnie zmienia). Podano nam konkretne produkty, które udało się nam dostarczyć bezpośrednio do sióstr. Chwilowo nie potrzebowali ani ubrań, ani lekarstw, gdyż dostarczono im je z wcześniej zorganizowanych zbiórek.

Na Sardynii mieszka od lat sporo Ukraińców i do niektórych zaczynają przyjeżdżać rodziny, które uciekły przed wojną. Pierwsze rodziny przybyły już do Cagliari, między innymi dzięki transportowi zorganizowanemu przez mieszkających tutaj Polaków (na przykład Sylwię, która pomaga w niezwykły sposób!). Jedna z rodzin, która dotarła do Cagliari z okolic Charkowa, spędziła w podróży tydzień, z czego wiele godzin w ścisku w pociągu na Ukrainie, który nagle zatrzymał się i stał po ciemku przez 17 godzin… Na szczęście potem dojechał do Polski. Rodziny, które przyjeżdżają na Sardynię, potrzebują pomocy, mimo iż często zatrzymują się u kogoś z rodziny, gdyż zazwyczaj docierają tutaj z minimalną ilością bagażu, nie mają więc ubrań na zmianę, butów, nie mają nic…

Na szczęście wiele osób jest chętnych do pomocy, sporo zbiórek organizowanych jest w parafiach, często angażują się prywatne osoby. Na Sardynii działa po cichu wielu, wielu wolontariuszy (też z Polski), którzy, podejmując czasem ogromny wysiłek, organizują pomoc, w tym transport (kontaktując się z wolontariuszami w różnych miejscach na kolejnych etapach podróży), noclegi, żywność… Na Sardynii w pomoc angażują się między innymi wspomniana wyżej Sylwia, Kasia, Hania, Ewelina, Judyta i Marcin (można się z nimi skontaktować przez naszą stronę lub na Facebooku przez grupy “Associazione Culturale Polacco Sarda” i “Polacy na Sardynii”).

Wolontariusze kontaktują się z gminami, dużymi organizacjami, hotelami, firmami transportowymi, zabezpieczają odzież i inne dary. Najbardziej potrzebne są teraz mieszkania, starają się je organizować, jak mogą, szukają też pracy dla uchodźców, aby mogli sobie tutaj ułożyć życie. To bardzo potrzebne, wspaniałe gesty, a Ukraińcy, którzy tu przyjeżdżają, są ogromnie wdzięczni i podkreślają to na każdym kroku.

Oto namiary na punkty zbiórek w Cagliari i w Olbii:

Punkt zbiórki dla Ukrainy w Cagliari (Pirri), Piazza Italia 40
otwarty w środy od godziny 16.00 do 18.00 i w soboty od 9.00 do 13.00

Szczegóły

L’Associazione OCI – ORGANIZZAZIONE CITTADINI IMMIGRATI, ha aperto l’Ex Dazio, in Piazza Italia 40 a Pirri, per la raccolta di generi alimentari e medicinali da inviare in Ucraina, con maggiore necessità di:

Garze, disinfettanti per lavaggio ferite, antidolorifici, antibiotici, pannolini/pannoloni, guanti in lattice, igienizzante chirurgico, sistemi per flebo, riso, pasta, tonno, carne in scatola, omogenizzati, pile/torce, power bank, batterie solari

NO VESTITI E GIOCATTOLI

Le giornate in cui si può passare all’Ex Dazio sono:

mercoledì dalle ore 16.00 alle ore 18.00, sabato dalle 09.00 alle ore 13.00

L’iniziativa si svolge nel pieno rispetto delle norme anti Covid-19, con distanziamento e mascherina. Vi aspettiamo per poter dare un contributo affinché tutto questo possa essere uno splendido esempio di generosità verso il popolo ucraino.

Grazie per il sostegno!

 

Na całej Sardynii pomoc organizuje też Stowarzyszenie UCRAINA SARDEGNA

Punkt zbiórki dla Ukrainy w Olbii

Stowarzyszenie Blu Angels Parco Giochi Isola Bianca Viale Isola Bianca
otwarty od  godziny 15.00 do 18.00

Szczegóły

L’associazione BLU ANGELS di Olbia cerca urgentemente pannolini  per bambini  di varie misure, salviette per bambini, omogeneizzati, shampoo bimbi, bagnoschiuma bimbi, ciucci, biberon, bicchiere bimbo, succhi di frutta, biscotti per bambini, assorbenti, shampoo, bagnoschiuma, spazzolini, dentifricio, sapone liquido,

Urgente primaria medicine,  per qualsiasi info n. 3334291160 (chi vorrà donare lo può portare alla sede presso parco giochi Isola Bianca da Patrizia Moino dalle ore 15:00 alle 18:00).

Może chcesz się dowiedzieć więcej?