OBCHODY DNIA NAUCZYCIELA W OGRODACH AMBASADY RP W RZYMIE

utworzone przez

W sobotę, 25 września 2021 o godzinie 15.00 miały miejsce uroczyste obchody Dnia Nauczyciela w Ambasadzie RP w Rzymie. Ponad trzygodzinna uroczystość odbyła się w ogrodzie przy pięknej, słonecznej pogodzie. Na obchody zaproszono nauczycieli języka polskiego ze wszystkich regionów Włoch. W związku z tym, że ostatnich latach powstało tu wiele polskich szkół, świetlic i ludotek, w spotkaniu wzięło udział aż około stu osób, które po raz pierwszy miały okazję się spotkać wszystkie razem.

Pierwsza część uroczystości miała charakter oficjalny. Zaproszonych gości bardzo miło powitały: Anna Maria Anders – Ambasador RP we Włoszech, Adrianna Siennicka – Konsul Generalny RP w Mediolanie oraz Agata Ibek-Wojtasik – Konsul RP w Rzymie. Ambasador Anna Maria Anders wręczyła medale KEN przyznane przez Ministra Edukacji Narodowej, a Rada Oświaty Polonijnej nagrodę „Bursztynowa Kreda”. Wyróżnione osoby opowiedziały krótko o swojej działalności promującej polskość w Italii. Następnie zaproszono kolejno do mikrofonu przedstawicieli wszystkich polskich szkół i świetlic we Włoszech i każdy nauczyciel obdarowany został Dyplomem Uznania oraz podarunkami.

Po części oficjalnej wzniesiony został wspólny toast, po czym zaproszono wszystkich do zdjęcia grupowego. Następnie miało miejsce krótkie przyjęcie, na którym poczęstowano gości koreczkami z polskimi przysmakami oraz napojami. Na zakończenie spotkania zaprezentowano spektakl „Moniuszko i Fredro w Apeninach” w wykonaniu Teatru Polskiego „Trykot” z Rzymu, podczas którego wykonano wiele utworów muzycznych, między innymi fragmenty „Strasznego Dworu” Stanisława Moniuszki.

Podczas spotkania panowała bardzo miła i ciepła atmosfera. Nauczyciele z różnych włoskich regionów łatwo nawiązywali znajomość, dzieląc się wrażeniami i doświadczeniami z pracy i życia we Włoszech. Wszyscy chętnie robili sobie pamiątkowe zdjęcia.

Sardyńskie Świetlice reprezentowały trzy nauczycielki: Krystyna Szulczyńska z Cagliari, Brygida Narloch z Olbii i Monika Flasińska z Sassari. Krystyna i Brygida przyleciały do Rzymu na jeden dzień samolotami z Cagliari i Olbii, zaś Monika przypłynęła do stolicy promem i spędziła w Rzymie trochę więcej czasu. Było bardzo miło spotkać się w Ambasadzie w tak licznym gronie polskich nauczycieli, porozmawiać w ojczystym języku, wymienić się wrażeniami i poznać nowych rodaków, zajmujących się uczeniem dzieci języka i kultury polskiej. Ciepłe i budujące słowa pań Anny Maria Anders, Adrianny Siennickiej oraz Agaty Ibek-Wojtasik, wygłoszone na początku spotkania i wyrażające ogromne uznanie dla pracy polskich nauczycieli w Italii, to duża nagroda i zachęta do dalszego zaangażowania oraz nowych inicjatyw związanych z kultywowaniem i szerzeniem polskiej kultury wśród polskich i polsko-włoskich rodzin mieszkających w Italii.

Może chcesz się dowiedzieć więcej?