Mikołajki na Sardynii

utworzone przez

Wielkimi krokami zbliżają się Mikołajki – dzień, w którym wspominając świętego Mikołaja obdarowujemy się prezentami i przygotowujemy do świąt Bożego Narodzenia. Ten zwyczaj od wieków praktykowany jest w Polsce i kilku innych krajach, ale na Sardynii nie jest to znana tradycja. My jednak – razem z dziećmi z polskiej świetlicy w Cagliari, Olbii i Sassari – powołamy ją do życia także na naszej wyspie!

Zwyczaj mikołajkowego obdarowywania dzieci prezentami znany był już w średniowieczu, a do Polski przywędrował pod koniec XIX w. W nocy z 5 na 6 grudnia w butach, skarpetach, pod poduszkami lub na parapetach w dziecięcych pokojach pojawiają się drobne upominki – najczęściej słodycze, owoce i orzechy czy zabawki. Niektóre dzieci przypominają o sobie świętemu Mikołajowi, pisząc do niego liściki, sugerując czasem wymarzone upominki.

Nie należy jednak mylić naszego świętego z ofiarodawcą prezentów w Boże Narodzenie! Tymi bożonarodzeniowymi zajmują się w Polsce Gwiazdor (między innymi w Wielkopolsce i na Pomorzu Zachodnim), Aniołek (w Małopolsce i na Śląsku Cieszyńskim), Dzieciątko (na Górnym Śląsku), Gwiazdka (na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie) czy nawet Krasnoludki (w okolicach Tarnogrodu). A kim jest szczodry święty Mikołaj?

Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku, był biskupem Miry (miejscowość w dzisiejszej Turcji). Uważany był za patrona dzieci, a znany był z pomocy biednym i potrzebującym. Opowiada o tym wiele legend, a do najbardziej znanych należy ta o trzech córkach pewnego człowieka, uratowanych przez Mikołaja przed sprzedaniem. Mikołaj trzykrotnie wrzucał nocą do jego domu sakiewki z monetami, które wpadały do butów i skarpet dziewcząt. Dzięki temu ojciec zyskał posag dla córek i mógł wydać je za mąż, zamiast sprzedawać. A nam pozostała miła tradycja odnajdywania w butach i skarpetkach upominków.

Od średniowiecza 6 grudnia uważany był także za moment przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Dlatego również w polskich świetlicach na Sardynii wprowadzimy już wtedy świąteczny nastrój. Oprócz wizyty Mikołaja z upominkami dla dzieci, czekają nas warsztaty robienia wieńców i ozdób bożonarodzeniowych, zdobienie tradycyjnych pierniczków i śpiewanie polskich kolęd. Dzieci w Olbii Mikołaj odwiedzi już w piątek, 2 grudnia, w siedzibie świetlicy przy via Sant Ignazio da Laconi. W niedzielę, 4 grudnia, zawita do Cagliari – do świetlicy przy via Ada Negri 28, oraz przybędzie do polskich dzieci z Sassari – do Perfugas, Loc. Sa Contra 7.

Godziny Mikołajkowych spotkań pojawią się na stronie Stowarzyszenia Kultury Polsko-Sardyńskiej, dodatkowe informacje można otrzymać także pisząc na adres info@polacynasardynii.pl.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach wydarzenia polonijne za granicą 2022
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Może chcesz się dowiedzieć więcej?