Co Polacy świętują początkiem maja?

utworzone przez

Słynny długi weekend majowy to termin jednego z dwóch najważniejszych świąt narodowych w Polsce – Święta Konstytucji 3 Maja. Tak zwana majówka to jednak kumulacja kilku okazji. Jakich? Skąd się wzięły? Pochodzenie niektórych na pewno was zaskoczy.

1 maja

1 maja przypada Święto Pracy (inaczej: Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy). Ustanowione w 1890 roku jako międzynarodowe święto klasy robotniczej upamiętnia wydarzenia ze strajku w Chicago. W Polsce dzięki działaczom II Proletariatu obchodzono je od początku, ale oficjalnym świętem i dniem wolnym Święto Pracy zostało w 1950 roku. PRL to czas bardzo wystawnych pochodów pierwszomajowych – stąd jest ono kojarzone przede wszystkim z okresem komunizmu i jako takie stoi dziś w cieniu dużo huczniej obchodzonego 3 maja.

2 maja

Choć 2 maja nie jest wolny od pracy, wiele osób bierze urlop ze względu na sąsiadujące z nim święta narodowe. Z tego samego względu tę właśnie datę wybrano na dwie stosunkowo młode okazje: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (od 2004 roku) oraz… Dzień Polonii i Polaków za Granicą (od 2002 roku). Wszystkiego najlepszego! 😉

3 maja

Święto Narodowe Trzeciego Maja to bez wątpienia najważniejsza z tych dat. Zostało ono ustanowione w 1919 roku, zniesione w 1951, ale w 1990 roku oficjalnie wróciło do kalendarza. To upamiętnienie jednego z najważniejszych momentów w historii Polski. 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił drugą na świecie i pierwszą w Europie konstytucję. Nie obyło się jednak bez kontrowersji (obrady przyspieszono i rozpoczęto w bardzo okrojonym składzie).

Nad projektem konstytucji razem z królem pracowali m.in. Stanisław Małachowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Miała poprawić błędy systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wprowadzała trójpodział władzy, przywróciła monarchię dziedziczną, ale znacznie ograniczyła władzę króla i demokrację szlachecką, zniosła liberum veto, zrównała niektóre prawa mieszczan i szlachty, częściowo chroniła chłopów.

To nie podobało się części magnatów, którzy zawiązali konfederację targowicką, by – ze wsparciem wojsk rosyjskich – obalić konstytucję. Choć obowiązywała ona w praktyce tylko 14 miesięcy, do lipca 1972 roku, kiedy porzucony przez sojusznika Wilhelma II Stanisław August Poniatowski przystąpił do konfederacji targowickiej – to do dziś została ważnym symbolem niepodległości i niezależności Polski.

W wielu miastach Polski 3 maja odbywają się różne wydarzenia, m.in. pochody, koncerty, lekcje śpiewania piosenek patriotycznych. Na tę okazję przygotowują się również niektóre muzea, zwłaszcza Zamek Królewski w Warszawie jako miejsce tych historycznych wydarzeń. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat, polecam materiały edukacyjne umieszczone na kanale YouTube Zamku.

Może chcesz się dowiedzieć więcej?

Romuald Traugutt

Romuald Traugutt

W roku 2024 przypada 160. rocznica śmierci Romualda Traugutta — dyktatora powstania styczniowego, „wielkiego patrioty, który oddał życie, walcząc o...

czytaj dalej