Co Polacy świętują początkiem maja?

utworzone przez

Słynny długi weekend majowy to termin jednego z dwóch najważniejszych świąt narodowych w Polsce – Święta Konstytucji 3 Maja. Tak zwana majówka to jednak kumulacja kilku okazji. Jakich? Skąd się wzięły? Pochodzenie niektórych na pewno was zaskoczy.

1 maja

1 maja przypada Święto Pracy (inaczej: Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy). Ustanowione w 1890 roku jako międzynarodowe święto klasy robotniczej upamiętnia wydarzenia ze strajku w Chicago. W Polsce dzięki działaczom II Proletariatu obchodzono je od początku, ale oficjalnym świętem i dniem wolnym Święto Pracy zostało w 1950 roku. PRL to czas bardzo wystawnych pochodów pierwszomajowych – stąd jest ono kojarzone przede wszystkim z okresem komunizmu i jako takie stoi dziś w cieniu dużo huczniej obchodzonego 3 maja.

2 maja

Choć 2 maja nie jest wolny od pracy, wiele osób bierze urlop ze względu na sąsiadujące z nim święta narodowe. Z tego samego względu tę właśnie datę wybrano na dwie stosunkowo młode okazje: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (od 2004 roku) oraz… Dzień Polonii i Polaków za Granicą (od 2002 roku). Wszystkiego najlepszego! 😉

3 maja

Święto Narodowe Trzeciego Maja to bez wątpienia najważniejsza z tych dat. Zostało ono ustanowione w 1919 roku, zniesione w 1951, ale w 1990 roku oficjalnie wróciło do kalendarza. To upamiętnienie jednego z najważniejszych momentów w historii Polski. 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił drugą na świecie i pierwszą w Europie konstytucję. Nie obyło się jednak bez kontrowersji (obrady przyspieszono i rozpoczęto w bardzo okrojonym składzie).

Nad projektem konstytucji razem z królem pracowali m.in. Stanisław Małachowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Miała poprawić błędy systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wprowadzała trójpodział władzy, przywróciła monarchię dziedziczną, ale znacznie ograniczyła władzę króla i demokrację szlachecką, zniosła liberum veto, zrównała niektóre prawa mieszczan i szlachty, częściowo chroniła chłopów.

To nie podobało się części magnatów, którzy zawiązali konfederację targowicką, by – ze wsparciem wojsk rosyjskich – obalić konstytucję. Choć obowiązywała ona w praktyce tylko 14 miesięcy, do lipca 1972 roku, kiedy porzucony przez sojusznika Wilhelma II Stanisław August Poniatowski przystąpił do konfederacji targowickiej – to do dziś została ważnym symbolem niepodległości i niezależności Polski.

W wielu miastach Polski 3 maja odbywają się różne wydarzenia, m.in. pochody, koncerty, lekcje śpiewania piosenek patriotycznych. Na tę okazję przygotowują się również niektóre muzea, zwłaszcza Zamek Królewski w Warszawie jako miejsce tych historycznych wydarzeń. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat, polecam materiały edukacyjne umieszczone na kanale YouTube Zamku.

Może chcesz się dowiedzieć więcej?