
Kto przynosi węgiel niegrzecznym dzieciom we Włoszech?
Sylwester obchodzony jest we Włoszech podobnie, jak w innych krajach- w wielu miastach na większych placach odbywają się koncerty i nie brakuje fajerwerków. Włosi są bardzo przyzwyczajeni do sylwestrowej kolacji, czyli „cenone di Capodanno”, na której nie może zabraknąć soczewicy.
Soczewica to symbol dostatku-włoska tradycja spożywania soczewicy 31 grudnia ma przynieść szczęście i bogactwo w nadchodzącym roku.
Podobnie jak w Polsce, część osób spędza Sylwestra w kameralnym gronie, niektórzy na większych kolacjach organizowanych w restauracjach lub na przykład w gospodarstwach agroturystycznych, a inni udają się na koncerty i imprezy w centrum miasta.

Ważnym dla Włochów dniem jest uroczystość Trzech Króli, czyli Epifania, świętowana 6 stycznia.
W Italii to dzień wolny od pracy i ostatni dzień świątecznej przerwy w szkołach. To dzień szczególnie lubiany przez dzieci, gdyż rankiem znajdują słodycze i podarki od Befany.
Befana to wiedźma latająca na miotle-to postać znana tylko we Włoszech.
Istnieje legenda, która łączy jej osobę ze świętem Trzech Króli.
Befana przychodzi nocą, podobnie jak święty Mikołaj, do domu dostaje się przez komin i zostawia grzecznym dzieciom kolorowe skarpety, a w nich podarki i słodycze, niegrzecznym -węgiel (istnieje też słodki węgiel z cukru, który dostają prawie wszyscy).
Befana jest wytworem włoskiego folkloru, jednak jej tradycja sięga czasów antycznych i rytuałów pogańskich. Kiedyś wierzono w istnienie tajemniczych kobiecych postaci latających nad polami w okresie zimowym i przynoszących szczęście odradzającej się naturze. Postać wiedźmy-staruszki ubranej w łachmany ma też symbolizować stary, odchodzący rok.
Legenda łącząca Befanę ze świętem Trzech Króli opowiada o staruszce, która spotkali po drodze Trzej Królowie, i którą namawiali, aby poszła z nimi do Dzieciątka, żeby zanieść mu dary. Staruszka odmówiła, ale potem tego pożałowała i postanowiła co roku w święto Trzech Króli zanosić podarki innym dzieciom. To jedna z wersji tej opowieści, istnieją też inne.
Może chcesz się dowiedzieć więcej?
Sardynia, wyspa magiczna… wywiad z Renatą Suchodolską
Sardynia, wyspa magiczna… Zapach słońcem spalonych płaskowyżów, olejków eterycznych unoszących się z listowia makii śródziemnomorskiej w dygoczącym...
L’autunno polacco d’oro. Scoprite gli angoli della Polonia che vi incanteranno.
Non lasciatevi ingannare dal pensiero della fine dell'estate! Per molti le vacanze estive finiscono ad agosto. Ma questo vale anche per noi sardi?...
Złota polska jesień. Odkryj zakątki Polski, które Cię zachwycą.
Nie daj się zwieść myśli o końcu lata! Dla wielu wakacje kończą się w sierpniu. Ale czy to dotyczy nas, mieszkańców Sardynii? Nie zależnie czy...