
Kto przynosi węgiel niegrzecznym dzieciom we Włoszech?
Sylwester obchodzony jest we Włoszech podobnie, jak w innych krajach- w wielu miastach na większych placach odbywają się koncerty i nie brakuje fajerwerków. Włosi są bardzo przyzwyczajeni do sylwestrowej kolacji, czyli „cenone di Capodanno”, na której nie może zabraknąć soczewicy.
Soczewica to symbol dostatku-włoska tradycja spożywania soczewicy 31 grudnia ma przynieść szczęście i bogactwo w nadchodzącym roku.
Podobnie jak w Polsce, część osób spędza Sylwestra w kameralnym gronie, niektórzy na większych kolacjach organizowanych w restauracjach lub na przykład w gospodarstwach agroturystycznych, a inni udają się na koncerty i imprezy w centrum miasta.

Ważnym dla Włochów dniem jest uroczystość Trzech Króli, czyli Epifania, świętowana 6 stycznia.
W Italii to dzień wolny od pracy i ostatni dzień świątecznej przerwy w szkołach. To dzień szczególnie lubiany przez dzieci, gdyż rankiem znajdują słodycze i podarki od Befany.
Befana to wiedźma latająca na miotle-to postać znana tylko we Włoszech.
Istnieje legenda, która łączy jej osobę ze świętem Trzech Króli.
Befana przychodzi nocą, podobnie jak święty Mikołaj, do domu dostaje się przez komin i zostawia grzecznym dzieciom kolorowe skarpety, a w nich podarki i słodycze, niegrzecznym -węgiel (istnieje też słodki węgiel z cukru, który dostają prawie wszyscy).
Befana jest wytworem włoskiego folkloru, jednak jej tradycja sięga czasów antycznych i rytuałów pogańskich. Kiedyś wierzono w istnienie tajemniczych kobiecych postaci latających nad polami w okresie zimowym i przynoszących szczęście odradzającej się naturze. Postać wiedźmy-staruszki ubranej w łachmany ma też symbolizować stary, odchodzący rok.
Legenda łącząca Befanę ze świętem Trzech Króli opowiada o staruszce, która spotkali po drodze Trzej Królowie, i którą namawiali, aby poszła z nimi do Dzieciątka, żeby zanieść mu dary. Staruszka odmówiła, ale potem tego pożałowała i postanowiła co roku w święto Trzech Króli zanosić podarki innym dzieciom. To jedna z wersji tej opowieści, istnieją też inne.
Może chcesz się dowiedzieć więcej?
Coroczne święto tuńczyka w Carloforte
Carloforte to królestwo tuńczyka, który jest bardzo mocno obecny w kuchni, wykorzystuje się praktycznie każdą część tej potężnej ryby. Jeśli...
Dlaczego świętujemy 3 maja?
Długi weekend majowy trwa w najlepsze - to okazja nie tylko do wypoczynku, ale i do zastanowienia się, dlaczego właściwie trzeciego maja mamy wolne?...
Cosa festeggiano i Polacchi all’inizio di maggio?
Il famoso lungo fine settimana di maggio è la data di una delle due feste nazionali più importanti della Polonia: il 3 maggio, giorno della...