Flaga Sardynii- zagadkowe źródło wielu mitów i legend

utworzone przez

Flaga sardyńska intryguje i zaskakuje, zarówno z uwagi na swój wygląd, jak i z powodu wielu zmian, którym została ona poddana. Przedstawia ona cztery profile głów czarnoskórych ludzi, których twarze skierowane były, w różnych okresach historycznych, a to na wschód, a to na zachód. Opaski na głowach, w zależności od poszczególnych wersji, „wędrowały”, raz zakrywając oczy, raz pojawiając na czołach. Ciekawi również fakt, że owi czarnoskórzy ludzie nie byli nigdy rdzennymi mieszkańcami tej wyspy.

Oficjalnie uważa się, że flaga sardyńska zawdzięcza swój wygląd wydarzeniom wojennym z czasów Korony Aragonii, która panowała na Sardynii w latach 1324-1479, a cztery głowy, widniejące na fladze, reprezentują cztery zwycięstwa odniesione przez wojska katalońsko-aragońskie przeciwko Maurom w bitwach w Saragossie, Walencji, Murcji i na Balearach.

Legendy głoszą jednak co innego.

Jedna z nich opowiada, iż flaga została wykonana na cześć zwycięstwa króla Piotra I Aragońskiego, które odniósł on nad Maurami w 1096 roku w Alcoraz, podbijając jednocześnie to miasto. Armii Aragońskiej ponoć udało się szczęśliwie zwyciężyć tylko dzięki interwencji samego św. Jerzego, który walczył w białej zbroi, z czerwonym krzyżem na piersi, przesądzając o losach całej bitwy. Po bitwie, miał on pozostawić na polu walki cztery ścięte głowy, należące do zwyciężonych książąt mauretańskich.

Inna legenda wiąże się jeszcze z czasami sprzed panowania Aragonii na wyspie i reprezentuje „Quatro giudicati” – cztery małe państwa, które w okresie od IX do XV wieku istniały na Sardynii i w tym czasie dzielnie odpierały ciągle powtarzające się ataki Maurów na wyspę.

Następna z legend twierdzi, iż cztery głowy przedstawiają czterech przywódców bandy Maurów, którzy mieli być bardzo okrutni i bezwzględni. Kiedy w końcu ich złapano, odcięto im głowy na przestrogę wszystkim, którzy będą się dopuszczali podobnych nieprawości. Po złapaniu bandytów, założono im opaski na oczy, żeby nie widzieli, dokąd będą prowadzeni.

W 1952 roku Republika Włoch zatwierdziła ostatecznie wzór flagi z czterema głowami Maurów skierowanymi na zachód i z zasłoniętymi oczami.

W 1999 roku wygląd jej uległ jednak kolejnej metamorfozie. Od tego czasu twarze Maurów zwrócone są na wschód, a opaski znajdują się na czołach tak, jak w pierwotnej wersji.

Flaga sardyńska jest fascynującym źródłem wielu legend związanych z historią wyspy, a jej wygląd ulegał przez wieki licznym zmianom. Dlatego wcale nie wiadomo, czy aktualna jej wersja już się nigdy nie zmieni.

Może chcesz się dowiedzieć więcej?