Europejski Dzień Języków obcych.

utworzone przez

Europejski Dzień Języków obchodzony jest co roku 26 września w celu promowania różnorodności językowej i wielojęzyczności. W tym dniu ludzie na całym świecie biorą udział w różnych działaniach, aby uczcić bogactwo języków używanych na naszej planecie.

Czy wiesz, że na świecie mówi się ponad 6 000 języków? Oprócz oficjalnych języków używanych przez państwa, istnieją również języki regionalne i mniejszościowe, które są często używane przez małe społeczności – czasami tylko kilkadziesiąt osób mieszkających w jednej wiosce. Szacuje się, że obecnie na świecie mówi się około sześciu lub siedmiu tysięcy języków, w tym ponad trzysta języków migowych!

Różnorodność językowa jest ważną częścią dziedzictwa kulturowego Europy. Każdego dnia możemy spotkać się z innym językiem, czy to słuchając radia, oglądając telewizję, czytając książkę czy podróżując.

 

Sardynia to duża wyspa położona na Morzu Śródziemnym,  jest również domem dla wielu różnych języków i dialektów, w tym włoskiego, sasarskiego, logudorskiego, kampidyjskiego, galuryjskiego, tabarchino, katalońskiego algherese i korsykańskiego.

W Polsce natomiast, oprócz polskiego wyróżnia się język kaszubski, dialekty wielkopolski, małopolski, mazowiecki, śląski, nowe dialekty mieszane, a także liczne gwary (m.in. podhalańska, poznańska, warszawska, podlaska, krakowska).

Liczba sztucznych języków stale rośnie. Są one tworzone w różnych celach, takich jak standaryzacja oficjalnej komunikacji lub w celach artystycznych. Przykładami sztucznych języków są Elvish, który został stworzony przez Tolkiena we Władcy Pierścieni, oraz Klingon, który został stworzony przez Marca Okranda na potrzeby serialu Star Trek

Foto Internet

W tym samym czasie naturalne, rodzime języki niestety zanikają. W samej Unii Europejskiej ponad 100 z nich jest zagrożonych wyginięciem! Kiedy język wymiera, kultura i wiedza o świecie jego użytkowników zostaje utracona. Aby temu zapobiec, zachęcić do kultywowania tradycji języków narodowych, regionalnych i mniejszościowych oraz promować różnorodność językową, Rada Europy w 2001 roku ustanowiła Europejski Dzień Języków. Obchodzi się go co roku 26 września.

Foto Internet

Co można robić w Europejskim Dniu Języków?

Europejski Dzień Języków to świetna okazja, by nauczyć się nowego języka lub odkryć na nowo swoje językowe dziedzictwo. Niezależnie od tego, czy jesteś zupełnie początkujący, czy znasz już biegle kilka języków, zawsze jest coś nowego do nauczenia. Oto kilka pomysłów, które pomogą Ci zacząć

– Naucz się kilku podstawowych zwrotów w nowym języku. Możesz znaleźć wiele pomocnych zasobów online, w tym aplikacje, podcasty, strony internetowe i filmy na YouTube

– Jeśli jesteś już dwujęzyczny lub wielojęzyczny, postaraj się częściej używać swojego języka mniejszościowego. Czytaj książki w swoim drugim języku, słuchaj muzyki lub oglądaj filmy/programy telewizyjne z innego kraju lub rozmawiaj przez Internet z przyjaciółmi lub członkami rodziny, którzy mówią w innym języku

– Zorganizuj lub weź udział w wydarzeniu celebrującym różnorodność językową w Twojej społeczności. Może to być cokolwiek, od czytania poezji lub sesji opowiadania w różnych językach, po projekcję filmu lub przedstawienie taneczne prezentujące dzieła z różnych kultur

– I ostatnie, ale nie mniej ważne: podróżuj! Jednym z najlepszych sposobów na poznanie innych kultur i języków jest doświadczenie ich na własnej skórze. A czy jest na to lepszy czas niż Europejski Dzień Języków?

Foto Internet

Jeśli jesteś Polakiem i mieszkasz na Sardynii, możesz być pewien, że Twoje dzieci będą mogły uczyć się języka polskiego i porozumiewać z rówieśnikami w trzech świetlicach: Cagliari, Sassari i Olbia. Dorośli, którzy chcą nauczyć się języka polskiego, mogą wziąć udział w lekcjach online prowadzonych przez Stowarzyszenie Kultury Polsko-Sardyńskiej.

Język polski jest dziewiątym najczęściej używanym językiem w Europie (po rosyjskim, niemieckim, francuskim, angielskim, tureckim, włoskim, hiszpańskim i ukraińskim). Zadbajmy wspólnie o jego pielęgnację, by stawał się drugim językiem dla coraz większej liczby osób. nauka języka polskiego może pomóc połączyć Cię z innymi członkami polskiej społeczności na Sardynii, a także dać Ci cenną umiejętność, która może pomóc.

Języki to nie tylko narzędzia do komunikacji; pozwalają nam również zrozumieć różne punkty widzenia i wzbogacają nasze zdolności poznawcze. Świętujmy więc różnorodność językową 26 września – i każdego dnia!

Może chcesz się dowiedzieć więcej?