„Da nuraghes a murles” konferencja w Warszawie

utworzone przez

Projekt „Od nuraghes do murales” to przedsięwzięcie realizowane wspólnie przez Stowarzyszenie Kultury Polsko-Sardyńskiej oraz  Koło Kultury Włoskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
Nazwa przedsięwzięcia nawiązuje do dwóch elementów kultury i historii Sardynii – nuragów – charakterystycznych budowli wznoszonych na terenie wyspy już w XV w.
p.n.e. oraz murali – dzieł dekoracyjnego malarstwa ściennego, mających na Sardynii niezwykle ciekawą historię, które wciąż ewoluują, przedstawiając coraz to nowe tematy i oblicza tej niezwykłej wyspy.

Uczestnicy
Ze względu na swój charakter, projekt jest skierowany do zróżnicowanej grupy odbiorców – studentów, wykładowców akademickich, osób zainteresowanych kulturą włoską w szerokim ujęciu oraz kulturą Sardynii w ujęciu szczegółowym, fanów artystów zaproszonych do współpracy, nieuczestniczących w części oficjalnej oraz osób zainteresowanych sztuką uliczną: street artem. 

Celem projektu jest przybliżenie odbiorcom różnych aspektów tradycyjnej i współczesnej kultury Sardynii poprzez:

1) dwudniową konferencję naukową zorganizowaną na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego, opartą na wystąpieniach prelegentów. Opowiedzą oni m.in. o historii Sardynii, symbolice tańców lokalnych, karnawale sardyńskim, turystyce na wyspie, zwyczajach i kuchni lokalnej, a także o charakterystycznym zjawisku muralizmu występującym na Sardynii;
2) realizację na terenie Warszawy muralu przez jednego z sardyńskich artystów nawiązującego do symboli i kultury Sardynii;
3) organizację klubowego koncertu sardyńskich wykonawców Train to Roots, łączących różne style muzyczne, wykonujących utwory w języku angielskim, włoskim oraz sardyńskim, z jednej strony czerpiących inspirację z własnych korzeni, z drugiej – nastawionych na rozwój kariery także na arenie międzynarodowej.

Może chcesz się dowiedzieć więcej?