Coroczne święto tuńczyka w Carloforte

utworzone przez

Carloforte to królestwo tuńczyka, który jest bardzo mocno obecny w kuchni, wykorzystuje się praktycznie każdą część tej potężnej ryby.

Jeśli dotychczas tuńczyk kojarzy się wam głównie z jedzeniem z puszki, warto odwiedzić tę miejscowość na wyspie Świętego Piotra i raz na zawsze zmienić zdanie!

Świetna okazja ku temu już niebawem – co roku na początku czerwca, kiedy trwa sezon na poławianie tuńczyka, odbywa się tu festiwal Girotonno.

W tym roku przypada od 1 do 4 czerwca, a w jego ramach liczne degustacje, konkursy kucharzy z całego świata, w których jurorami są uczestnicy festiwalu, live cooking show prowadzony przez wybitnych szefów kuchni, koncerty, występy artystów ulicznych, warsztaty dla dzieci i wiele innych atrakcji.

W Carloforte tuńczyka często podaje się jako przystawkę – na przykład musciamme – suszony filet pokrojony w cieniutkie plasterki, suszone i konserwowane w soli serce tuńczyka czy bottargę – suszoną ikrę. Tarta bottarga używana jest także jako posypka makaronu czy risotto. Serwuje się nawet figatellu – gotowany lub smażony mlecz (czyli prościej mówiąc nasienie tuńczyka). Czy zaproszeni na tegoroczną edycję kucharze zaproponują coś jeszcze bardziej oryginalnego?

Polak w konkursie GiroTonno 2016

Wśród gwiazd kuchni pojawią się w tym roku między innymi carlofortyńczycy Secondo Borghero, twórca historycznej już restauracji Al Tonno di Corsa i Luigi Pomata, twórca Pomata Bistrot w Carloforte i dwóch restauracji w Cagliari. Prowadzone przez nich lokale tradycyjnie już nagradzane są w prestiżowym rankingu Michelin.

Nie zabraknie też znanego z włoskiej telewizji Maxa Marioli oraz szefów kuchni z wybitnych włoskich restauracji, jak Nicolo Rossi, Pietro Parisi Luca Puddu Buinea czy Stefano De Gregorio. Na pokazy kucharskich gwiazd obowiązują bilety w cenie 10 euro.

W konkursie kulinarnym boje na smaki i aromaty toczyć będą kucharze z Maroka, Japonii,  Portugalii, Argentyny, Włoch i Meksyku. Walczyć będą w rundach jeden na jednego, a ich potrawy smakować i oceniać będzie profesjonalne jury oraz zgromadzona publiczność.

Bilety na każdą rundę kulinarnej rywalizacji kosztują 20 euro, a w ich cenie zjeść można dwa dania przygotowane przez konkurentów z różnych państw i dopasowane do nich wino, wybrane i serwowane przez sommelierów z włoskiej organizacji AIS.

Nestor Grojewski w 2016 roku zdobył trzecie miejsce.

W strefie Tuna Expo Village można spróbować najpopularniejszych przysmaków z tuńczykiem w roli głównej zjadanych na co dzień przez carlofortyńczyków.

Wśród nich między innymi pasticcio alla carlofortina, czyli makaron o trzech różnych kształtach, będący kiedyś zbiorem tego wszystkiego, co zostało z obiadów z poprzednich dni – z pomidorami i pesto genovese.

Dziś to robiony specjalnie przysmak, łączący różne smaki i faktury. W menu jest też lasagna z pesto i tuńczykiem oraz tuńczyk po carlofortyńsku, czyli stek smażony z sosem pomidorowym.

Ostatnia potrawa, którą można skosztować to capunadda del pescatore – sałatka przygotowywana niegdyś przez rybaków i marynarzy z produktów, które nie psuły się podczas długiego pobytu na morzu: tuńczyka konserwowanego w soli, pomidorów, kaparów i twardego chleba, przypominającego trochę krakersy.

Aby spróbować jednego z tych przysmaków, należy wykupić bilet do Tuna Expo Village za 11 euro, aby skosztować dwóch dań – za 18 euro.

Rozkład promów z Portovesme i Calasetta 

Bilety można kupować tylko na miejscu i warto zrobić to już pierwszego dnia festiwalu – szczególnie miejsca na pokazy konkursowe i mistrzowskie rozchodzą się jak ciepłe bułeczki!

Wszystkie wydarzenia artystyczne są bezpłatne i otwarte dla wszystkich – przed plenerową sceną zlokalizowaną tuż przy morzu jest mnóstwa miejsca!

Do Carloforte można dostać się promem z Portovesme (niedaleko Carbonii) lub z miasteczka Calasetta na wyspie Sant’Antioco. Na czas Girotonno wprowadzono specjalne ceny biletów na prom – z promocjami i rozkładem promów można zapoznać się na stronie www.delcomar.it a cały program festiwalu Girotonno można prześledzić na stronie girotonno.it.

Z kim widzimy się w Carloforte?

Może chcesz się dowiedzieć więcej?

Romuald Traugutt

Romuald Traugutt

W roku 2024 przypada 160. rocznica śmierci Romualda Traugutta — dyktatora powstania styczniowego, „wielkiego patrioty, który oddał życie, walcząc o...

czytaj dalej