Co warto zobaczyć w Warszawie

utworzone przez

Warszawa to stolica i największe miasto Polski – liczy więcej mieszkańców niż Mediolan, choć ustępuje mu miejsca ilością lotnisk – w Warszawie są dwa: Chopina i sporo oddalone od centrum lotnisko Modlin. Odwiedza ją ponad 8 mln turystów rocznie. Chcesz do nich dołączyć? Przeczytaj, czego nie można przegapić w Warszawie!

Warszawska Starówka to punkt obowiązkowy każdej wizyty. Rynek Starego Miasta z pomnikiem Syrenki czy Plac Zamkowy (Zamek Królewski był od XVI wieku siedzibą polskich władców) z charakterystyczną kolumną Zygmunta III Wazy to najbardziej rozpoznawalne widoki, ale wyjątkowa jest atmosfera także zwyczajnych uliczek Starego Miasta. Warto zabłądzić choćby na ul. Piwną czy Świętojańską. Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO – trudno uwierzyć, że zaraz po II wojnie światowej było zgliszczami. Aż 85% warszawskich budynków (przede wszystkim zabytków) było zniszczonych, a udało się je odbudować w dużej mierze dzięki obrazom Bernarda Bellotto, zwanego Canaletto. Był nadwornym malarzem Stanisława Augusta, jednak jego najważniejszym dziełem – także z punktu widzenia dokumentacyjnego – jest trzydzieści wedut (z wł. veduta – widok) Warszawy. Do dziś zachowały się dwadzieścia cztery, które można oglądać w Zamku Królewskim (od 23 września 2022 do 10 stycznia 2023 będzie można podziwiać tam także jego dzieła z muzeów z całego świata w ramach wystawy z okazji 300. rocznicy urodzin malarza).

Pomnik Adama Mickiewicza na Krakowskim Przedmieściu

Idąc od kolumny Zygmunta sugestywnym Krakowskim Przedmieściem warto zahaczyć o punkt widokowy w zabytkowej dzwonnicy kościoła św. Anny (czynny przez cały rok, wstęp  na wieżę 10 zł). Warto pokonać 150 schodów dla panoramy Warszawy z takiej perspektywy! Krakowskie Przedmieście prowadzi dalej do Pałacu Prezydenckiego czy efektownego zespołu pałaców, w którym mieści się Uniwersytet Warszawski. Po drodze mija się pomniki wielkich Polaków: Adama Mickiewicza, Fryderyka Chopina, Mikołaja Kopernika.

Ci wszyscy, a także Maria Skłodowskiej-Curie (nie wszyscy o tym pamiętają – była Polką!), Maria Dąbrowska, Andrzej Strug czy Władysław Broniewski mają poświęcone ich pamięci muzea. Warszawa zresztą muzeami stoi, co może być wskazówką na deszczowe dni. Warto odwiedzić interaktywne Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (przed wybuchem II wojny Światowej Warszawa była drugim miastem po Nowym Jorku najliczniej zamieszkiwanym przez Żydów!) czy Muzeum Neonów. Muzeum Narodowe z kolei gromadzi m.in. bogate zbiory sztuki polskiej – od XVI wieku do nowoczesnej.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca w Warszawie

Będąc na Starym Mieście warto przejść się także Barbakanem, który – wzniesiony w pierwszej połowie XVI w. według projektu Jana Baptysty Wenecjanina – stanowił element murów obronnych. Stąd można odbić w stronę Nowego Miasta klimatyczną ulicą Freta, skosztować pysznej czekolady w jednej z pijalni.

Oprócz dzwonnicy kościoła Św. Anny, w Warszawie jest jeszcze kilka charakterystycznych punktów widokowych, z których można oglądać miasto z innej perspektywy. To choćby taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki (czynny codziennie, wstęp 25 zł) – socrealistycznego „potwora” , pierwszego obiektu, który dostrzegają turyści przybywający do Warszawy pociągiem. Panoramę Warszawy świetnie widać też z Mostu Gdańskiego czy nieco oddalonego od centrum Mostu Siekierkowskiego. Godnym uwagi miejscem do obserwacji miasta są też ogrody Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, a w szczególności ogród na dachu (uważa się go za jeden z najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie – ten górny można zwiedzać od kwietnia do końca października, dolny – przez cały rok).

Ogrodów i parków jest w Warszawie ponad 80, zajmują 8% jej powierzchni. Najstarszymi, godnymi uwagi, są Ogród Saski, Krasińskich, Łazienki (jeden z największych zespołów pałacowo-parkowych w Europie, w sezonie odbywają się tu niedzielne Koncerty Chopinowskie) czy park w Wilanowie. Bardziej nowoczesną propozycją może być Multimedialny Park Fontann.

Pałac Kultury i Nauki

Koniecznie zajrzyjcie także do gmachu głównego Politechniki Warszawskiej – wnętrze robi wrażenie! Niedaleko znajduje się Hala Koszyki – to hala targowa, w której historia miesza się z nowoczesnością – można tam coś przekąsić w tętniącej życiem, międzynarodowej atmosferze.

Warto zajrzeć także na warszawską Pragę – to dzielnica uważana za najbardziej „autentyczną” część Warszawy. By najlepiej poczuć jej klimat, można przespacerować się ulicami Ząbkowską, 11 Listopada czy Małą – ta ostatnia wielokrotnie „grała” w filmach przedwojenną Warszawę.

A jeśli jeszcze Wam mało – Warszawa ma przebogatą ofertę kulturalną – w teatrach i galeriach sztuki możecie przebierać do woli, każdy znajdzie coś dla siebie.

Może chcesz się dowiedzieć więcej?