Co warto zobaczyć w Krakowie?

utworzone przez

Kraków, dawna stolica i jedno z największych miast w Polsce, co roku przyciąga tłumy turystów. Miasto jest pełne zabytków, a życie kulturalne kwitnie tu cały rok. Jakie miejsca warto odwiedzić, czego nie można przegapić? Nie sposób zmieścić wszystkiego w krótkim tekście, dlatego to tylko powierzchowny przegląd krakowskich atrakcji, który może zachęci was do dalszych poszukiwań.

Stare miasto

Ważnym punktem na mapie Krakowa, którego nie sposób pominąć, jest Rynek Główny. To jeden z największych tego typu placów w Europie, na którym nie tylko zgromadzonych jest mnóstwo zabytków, takich jak Sukiennice czy kościół Mariacki, ale który do dziś stanowi serce tętniącego życiem miasta i jego centrum w każdym aspekcie. Koniecznie bądźcie tam o pełnej godzinie, by posłuchać hejnału mariackiego.

Krakowskie Stare Miasto, którego granice wytyczają Planty (park go otaczający), jest duże i wyjątkowo dobrze zachowane. Warto przejść się bez celu uliczkami, podziwiając co bardziej ozdobne kamienice i odkrywając urokliwe zaułki.

Spacer ulicą Grodzką lub Plantami doprowadzi was pod Wawel – dawną siedzibę królów, która dziś jest ogromnym muzeum. Warto wdrapać się na wzgórze wawelskie, by zobaczyć katedrę, dziedziniec i krużganki zamku oraz widok, jaki rozpościera się z góry. Tam też znajdziecie informację, co dokładnie i w jakich cenach można zwiedzić. Schodząc ze wzgórza, nie zapomnijcie obejść zamku od zewnątrz – napotkacie wtedy nad Wisłą ziejącego ogniem smoka wawelskiego, bohatera krakowskiej legendy o szewczyku Dratewce, szczególnie atrakcyjnego dla dzieci.

Rynek Główny w Krakowie

Ciekawe dzielnice Krakowa

Spacer bulwarami wiślanymi także jest bardzo przyjemnym pomysłem na spędzenie chwili w mieście. Pod Wawelem zastaniecie statki oferujące rejsy, m.in. aż pod podkrakowskie XI-wieczne Opactwo Benedyktynów w Tyńcu.

Zmierzając brzegiem rzeki w drugą stronę, dotrzecie do tzw. kościoła na Skałce (Bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika) i na Kazimierz, choć od jego mniej atrakcyjnej strony. Ta kojarzona dziś jako żydowska dzielnica realnie żydowska była i jest w swojej północno-wschodniej części. To tam znajduje się ulica Szeroka ze Starą Synagogą, żydowski cmentarz i wiele budynków, które były synagogami, a dziś pełnią inne funkcje.

Kazimierz Wisłą oddzielony jest od dzielnicy Podgórze – do niedawna typowo mieszkalna i zaniedbana dzielnica powoli odżywa. Pojawia się tam coraz więcej ciekawych knajpek, zwłaszcza wzdłuż rzeki, a Rynek Podgórski i plac Bohaterów Getta odzyskują swoją świetność.

Z dobrego jedzenia słynie też sąsiednie Zabłocie. Postindustrialna dzielnica, w której znajduje się np. Fabryka Emalia Oskara Schindlera (muzeum z wystawą o Krakowie pod okupacją) i Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Warta uwagi jest także Nowa Huta – nieco bardziej oddalona od centrum, ale z bezpośrednimi połączeniami komunikacją miejską. To zaprojektowane od podstaw „miasto”, którego budowę rozpoczęto w 1949 roku, powstało dla pracowników kombinatu metalurgicznego – ówczesnej Huty im. Lenina. Dziś ten układ urbanistyczny „starej” Nowej Huty znajduje się w rejestrze zabytków Krakowa.

Muzeum Inzynierii i Techniki

Muzea w Krakowie

Lista muzeów, które można odwiedzić, jest bardzo długa. Najważniejsze dwa to Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Historyczne Krakowa – oba mają wiele oddziałów, więc dla każdego znajdzie się coś ciekawego. Na pewno warto przemyśleć wizytę w Muzeum Książąt Czartoryskich, w którym wystawiana jest „Dama z łasiczką” da Vinciego i galerię sztuki polskiej XIX w. w Sukiennicach z wieloma znanymi dziełami m.in. Matejki, Siemiradzkiego, Chełmońskiego czy Malczewskiego, a także podziemia rynku i muzeum Nowej Huty. Dzieciom natomiast spodoba się szczególnie Muzeum Inżynierii i Techniki wraz z Ogrodem Doświadczeń.

Dama z Łasiczką Leonardo da Vinci

Może chcesz się dowiedzieć więcej?