Cagliari, czyli Casteddu – jak tu miło spędzić czas…

utworzone przez

Cagliari (w języku sardyńskim „Casteddu”) to główne miasto Sardynii, liczące 150 tys. mieszkańców. Jeżeli doliczymy również do tego ludność pobliskich miasteczek, takich jak Quartu Sant’Elena czy Selargius, które wchodzą w skład całej aglomeracji miejskiej, to liczba ta sięgnie nawet 400 tys. mieszkańców.
Cagliari znajduje się na południowym wybrzeżu Sardynii, przy ciągnącej się przez kilkanaście kilometrów plaży Poetto. Od kilku lat do Cagliari można przylecieć z Polski bezpośrednimi lotami linii Ryanair z Krakowa lub Warszawy.
Lotnisko Elmas znajduje się zaledwie 7 km od centrum Cagliari i posiada stanowiska wielu wypożyczalni samochodów. Stąd można się dostać do centrum miasta również taksówką (koszt 20-25 Euro) lub transportem publicznym, np.:

● autobusem ARST, który dojeżdża do placu Matteotti (piazza Matteotti), znajdującego się w samym centrum miasta, obok portu. Tu przejazd trwa ok. 20 minut, koszt biletu wynosi 1-2 Euro a autobusy kursują co pół godziny. Z lotniska do miasta dojedziemy w godz. od 8.45 do 23.30, zaś z placu Matteotti na lotnisko od 5.20 do 22.30.
● pociągiem, dojeżdżając na dworzec główny, który również znajduje się obok placu Matteotti. Jazda trwa tylko 8 minut a koszt biletu, wynosi 1,30 Euro. Pociągi kursują od 6.30 do 23.00 co 20-30 minut.
Z placu Matteotti można również łatwo dostać się autobusami do innych części całej aglomeracji miejskiej.

 

Kościół San Sepolcro, Piazza S. Sepolcro w Cagliari

Co warto zobaczyć.

Po centrum Cagliari można poruszać się piechotą, gdyż nie jest ono duże. Warto jednak wziąć pod uwagę, że miasto położone jest na wzgórzach, często więc trzeba chodzić pod górę lub schodzić. W starym mieście jest też sporo schodów.
Z okolic portu, przy ulicy Roma, która znajduje się w dolnej części miasta (obok wspomnianego placu Matteotti) warto przejść się piekną aleją Carlo Felice do placu Yenne. Stąd można skręcić w ulicę Manno, na której znajduje się wiele sklepów, by w końcu dojść do bastionu Saint Remy.
Dalej wchodząc na górę bastionu można udać się do najstarszej dzielnicy miasta Castello, w której warto zobaczyć średniowieczną Wieżę Słonia (Torre dell’Elefante), katedrę (uwaga: trzeba się trochę po wspinać, dlatego nie jest to spacer dla rodzin z dziećmi w wózkach) oraz drugą średniowieczną wieżę, Wieżę Św. Pankracego (Torre di San Pancrazio), która wznosi się w wyższej części dzielnicy.
Do placu przy bastionie dochodzi też jedna z głównych ulic centrum miasta, ulica Garibaldi, z dużą ilością lokali i sklepów. Będąc tu warto także odwiedzić pełną uroku dzielnicę Villanova, która powstała w XIII wieku. Jest tam dużo wąskich, nastrojowych uliczek i małych kamienic z balkonami pełnymi kwiatów oraz małych sklepików. W Villanowa warta zobaczenia jest również średniowieczno-renesansowa Bazylika Św. Dominika (Basilica di San Domenico) ozdobiona pięknymi krużgankami.
Na placu Yenne zaczyna swoją podróż autobus turystyczny City Tour Open Bus, który w ciągu ok. godziny odwiedza najważniejsze części miasta. W ten sposób można również zobaczyć wyżej już wspomnianą dzielnicę Castello, plażę Poetto czy flamingi w stawach Molentargius. Koszt przejazdu wynosi 12 Euro, dla grup powyżej 14 osób – 10 Euro a dla dzieci od 5 do 12 lat – 6 Euro. Godziny odjazdów to: 9:30, 11:00, 12:30, 14:00, 15:30.
Z placu Yenne warto też pójść na spacer szeroką ulicą Vittorio Emanuele, na której znajduje się sporo fajnych restauracji. Niedaleko jest też kilka pięknych kościołów barokowych, między innymi Św. Anny (Sant’Anna) i Św. Michała (San Michele).
Ulica Vittorio Emanuele łączy się z ulicą Laconi, która dochodzi do okolic parku botanicznego i amfiteatru rzymskiego.

Plaża Poetto z widokiem na Sella del Diavolo w Cagliari.

Do ważniejszych zabytków miasta należy też Bazylika Wczesnochrześcijańska pod wezwaniem patrona Cagliari – San Saturnino, której najstarsza część została zbudowana w VI w. Znajduje się ona na placu San Cosimo. Z centrum miasta można tam dojechać autobusem nr 6. Przystanek znajduje się obok bastionu. Należy przejechać 5 przystanków i wysiąść na ulicy Dante.
Najsłynniejsze sanktuarium Cagliari to Bazylika Matki Boskiej Bonaria, do której prowadzą wysokie schody, a spod której roztacza się widok na morze. To jedno z największych i najważniejszych sanktuariów na Sardynii, historia, którego sięga XIV wieku. Jest ono poświęcone Matce Boskiej Sardyńskiej, opiekunce żeglarzy. Do bazyliki można dojechać z centrum autobusem nr 5 (z placu Matteotti – 5 przystanków lub z ulicy Roma – 4 przystanki – wysiadając na przystanku Bonaria).
Miłośnicy targów powinni koniecznie odwiedzić targ Św. Benedykta (Mercato San Benedetto). Znajduje się on w środku hali i można dostać tu świeże owoce, warzywa, ryby i owoce morza, a także mięso i sery. Wielu mieszkańców Cagliari nie wyobraża sobie sobotniego poranka bez wizyty na tym targu. Do Mercato San Benedetto można dojechać z centrum autobusem nr 6 (z przystanku naprzeciwko bastionu, 7 przystanków – wysiadając na ulicy Tiziano).
Z kolei miłośnicy pięknych pejzaży powinni odwiedzić miejsce widokowe Belvedere na ulicy Europa. Można tam dojechać tylko samochodem lub wspomnianym wcześniej autobusem turystycznym. Z Belvedere roztacza się przepiękny widok na wybrzeże i wzgórza otaczające Cagliari.
Belvedere znajduje się tuż przy największym parku miasta, Monte Urpinu, w którym można się zrelaksowac w cieniu drzew i pooglądać pawie oraz inne ptaki.

Część pierwsza

Może chcesz się dowiedzieć więcej?